#SzkołaPamięta

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, w której w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w naszej lokalnej historii. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach, o miejscach szczególnie nam bliskich, a czasami zapomnianych. Nasze przedszkolaki z grupy „Kaczuszki” odwiedziły mogiłę Powstańców Styczniowych, gdzie zapaliły lampkę i posłuchały historii o tym miejscu. Grupa „Słoneczka” uczestniczyła w pieszej wycieczce patriotycznej do aresztu gestapo i UB, tam obejrzeli cele i oryginalne inskrypcje więźniów. Z uwagą wysłuchały opowieści Pana Tomasza Młynarczyka o tym miejscu i pięknym muralu, który niedawno powstał na ścianie budynku aresztu. Grupa „Misie” dzięki uprzejmości naszej emerytowanej nauczycielki, pani Lidii Mazurek obejrzała mnóstwo pamiątek związanych z dawnymi czasami, także naszego przedszkola. Pani Lidia w naszej izbie regionalnej opowiedziała ciekawostki z życia naszego przedszkola, a także pokazała swoje zdjęcia z czasów, kiedy to ona chodziła do tego przedszkola.
Serdecznie dziękujemy dyrektorowi ROK Panu Robertowi Mazurkowi, za umożliwienie zwiedzania dawnego aresztu gestapo i UB, a Panu Tomkowi Młynarczykowi za opowiedzenie historii tego miejsca. Moc uścisków wysyłamy również do Pani Lidii Mazurek, która zawsze znajduje dla nas czas.