Ta strona używa plików cookies.
Polityka Cookies    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

(83) 352 24 47

przedszkolenr1@vp.pl

"...kurki, rydze i maślaki, borowiki i kozaki......."

Zbieranie grzybów w Polsce było i jest bardzo popularne. Są one chętnie spożywane ze względu na walory smakowe i zapachowe, którymi wyróżniają się wśród innych produktów spożywczych.

Grzyby są więc cenionym artykułem spożywczym, ale mogą też stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. W Polsce rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności. Spotykamy gatunki trujące, niejadalne i jadalne.. Niemal każda rodzina grzybów ma swoich trujących przedstawicieli. Przed groźnymi lub śmiertelnymi zatruciami można się jednak uchronić.Trzeba poznać grzyby jadalne i podobne do nich, często z nimi mylone, grzyby trujące.
Temu celowi służy Wystawa Grzybów organizowana we wrześniu każdego roku przez Powiatową Stację Sanitarno -  Epidemiologiczną w Radzyniu Podlaskim.

Dzieci ze wszystkich grup Przedszkola Miejskiego i grup Filii Nr 2 przy ulicy Reja 2  skorzystały z zaproszenia i wybrały się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na Wystawę Grzybów. 

Wystawa miała na celu zainteresowanie dzieci tematyką bezpiecznego grzybobrania. Na miejscu serdecznie witały dzieci Panie przewodniczki i "grzyboznawczynie" tej wystawy. Na początku dzieci zostały zapoznane z zasadami właściwego zbierania grzybów.  Wychowankowie dowiedzieli się również, jak rozróżniać grzyby jadalne od trujących, gdzie zbierać grzyby, jak się ubrać do lasu, jak się zachowywać w lesie. 
Na wystawie zgromadzono bardzo dużo naturalnych okazów  różnych grzybów kapeluszowych które można było obejrzeć, powąchać, a niektóre nawet  dotknąć.

W tym miejscu składamy  głęboki ukłon w stronę pracowników SANEPID-u, za wspaniały pomysł za sprawą którego w magiczny sposób przenieśliśmy się do lasu.

Nasze Przedszkolaki mogły dzięki  Państwa pracy, poszerzyć swoją wiedzę na temat owoców lasu i na własne oczy zobaczyć unikatowe gatunki grzybów. Dziękujemy.