Ta strona używa plików cookies.
Polityka Cookies    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

(83) 352 24 47

przedszkolenr1@vp.pl

Kiedy udać się do logopedy?

Drodzy Rodzice na pewno wtedy, jeżeli coś was niepokoi w rozwoju mowy waszego dziecka.

Nie słuchajcie tłumaczeń, że to chłopiec to zacznie mówić później, pójdzie do przedszkola to się rozgada, nie ma jeszcze 3 lat to dajcie mu czas. To wszystko jest błędnym myśleniem. Obserwując swoje dziecko , zauważamy poszczególne etap mowy: gaworzenie, pierwsze słowa czy proste zdania. Zdarza się ,że nasze dziecko nie przeszło płynnie do kolejnego etapu i tu należy zastanowić się co dalej.
Wskazania do wizyty u specjalisty logopedy istnieją , kiedy u 3 latka obserwujemy:, nieprawidłowe wymawianie samogłosek, mówienie przez nos, brak prostych zdań.
U 4- latka wskazaniem jest: brak umiejętności opowiedzenia historyjki obrazkowej, zamiana głosek kiedy zamiast domek mówi tomek.
Wiek 5-6 lat wymaga konsultacji kiedy dziecko nie wypowiada wszystkich głosek, przestawia wyrazy lub sylaby, zamienia głoski, nie próbuje wymawiać „r”, nie stosuje form gramatycznych, nie stosuje dłuższych wypowiedzi.
Brak chęci do mówienia, brak zainteresowania rozmówcą, rozumienie poleceń , kiedy mamy wątpliwości czy dziecko słyszy sygnały wtedy na pewno konieczna jest konsultacja u logopedy.