Ta strona używa plików cookies.
Polityka Cookies    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

(83) 352 24 47

przedszkolenr1@vp.pl

Żegnaj Zimo! Witaj Wiosno!

 ,,Chodźmy, chodźmy Marzannę wyrzucić! Niech śnieg z mrozem już nie wróci".

 Wszystkie dzieci z Przedszkola Miejskiego  przy ulicy Armii Krajowej 12 wiedzą że, aby wiosna przyszła szybko trzeba należycie pożegnać zimę.

Są na to różne sposoby, a najbardziej tradycyjnym, wywodzącym się ze zwyczajów starosłowiańskich jest topienie marzanny. Zwyczaj przygotowywania marzanny symbolizuje odchodzącą zimę i ma korzenie w kulturze ludowej. Rytuał związany z topieniem marzanny i paleniem kukły miał zapewnić urodzaj i przyśpieszyć nadejście wiosny

Aby tradycji stało się za dość, w dniu 20 marca przedszkolaki ze wszystkich grup wyruszyły korowodem nad wodę, żeby zatopić marzannę . Wrzucając kukłę do wody, dzieci radosnymi okrzykami żegnały zimę. Następnie z entuzjazmem powitały upragnioną wiosnę, na którą długo czekały.