Ta strona używa plików cookies.
Polityka Cookies    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

(83) 352 24 47

przedszkolenr1@vp.pl

PIELĘGNUJEMY TRADYCJE I ZACHĘCAMY DO SPOŻYWANIA KISZONEK

PIELĘGNUJEMY TRADYCJE I ZACHĘCAMY DO SPOŻYWANIA KISZONEK

„Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.
Szatkownica poszła w taniec.. To ci będzie szatkowanie!
Rach, ciach, ciach, obereczka- już kapusty pełna beczka!”
Kiszona kapusta to przysmak znany od pokoleń. To prawdziwe źródło zdrowia i naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. Listopad to już ostatni czas na jej przygotowanie. Nie potrzeba wiele - duży kamionkowy garnek, ostry nóż, dobra kapusta, marchew, przyprawy i nie pozostaje nic innego, jak zabrać się do roboty.
Nasze przedszkolaki, w rytm starej piosenki dzielnie pracowały, aby wspólnie przygotować kapustę do kiszenia. Z niewielką pomocą szatkowały kapustę, tarły marchew, ugniatały ją w kamionkowym garnku przesypując solą i dodając przyprawy. Podczas pracy miały okazję poznać kapustę wszystkimi zmysłami tj.: wzrok, smak, zapach, dotyk. W czasie spotkania dowiedziały się też jak wyglądał proces kiszenia za dawnych lat. Pokaz ugniatania kapusty stopami do momentu aż puści sok, okazał się największą atrakcją dla przedszkolaków. Kamionkowy garnek został umieszczony w kąciku przyrodniczym, aby dzieci mogły obserwować proces fermentacji. Teraz poczekamy na rezultaty naszej pracy. Za około cztery tygodnie sprawdzimy, jak smakuje nasza wspólnie przyrządzona kiszona kapusta. Już dzisiaj wszystkich chętnych zapraszamy:)